Scratch - en to gu translation catalogue (599 entries)

en: Language-Name
gu: Guaraní (Ñee)

en: Language-Direction
gu: LTR

en: Font-Scale
gu: 1

en: %H sensor value
gu: sensor jepɨ %H

en: %L contains %s
gu: %L guɨnoi %s

en: %a of %m
gu: %a gui  %m

en: %b and %b
gu: %b jare %b

en: %b or %b
gu: %b ani %b

en: %f of %n
gu: %f gui  %n

en: add %s to %L
gu: mboyoapɨ %s oï %L

en: answer
gu: mombeu

en: ask %s and wait
gu: parandu %s jare eäro

en: background #
gu: # juguagui

en: broadcast %e
gu: emondo opaetepe %e

en: broadcast %e and wait
gu: emondo opaetepe %e jare eäro

en: change %g effect by %n
gu: eipoepɨ efeto %g rupi %n

en: change %v by %n
gu: eipoepɨ  %v rupi %n

en: change pen color by %n
gu: eipoepɨ kuatiapoa yɨgua %n

en: change pen shade by %n
gu: eipoepɨ kuatiapoa ivera  %n

en: change pen size by %n
gu: eipoepɨ kuatiapoa jeteka  %n

en: change size by %n
gu: eipoepɨ jeteka %n

en: change tempo by %n
gu: eipoepɨ arire %n

en: change volume by %n
gu: eipoepɨ vorume %n

en: change x by %n
gu: eɨpoepɨ x ndive %n

en: change y by %n
gu: eɨpoepɨ y ndive %n

en: clear
gu: emboai

en: clear graphic effects
gu: epɨ̃ro efeto iä

en: color %C is touching %C?
gu: ¿yɨgua %C ambopu aï  %C?

en: control
gu: ñangareko

en: costume #
gu: # rovarɨru

en: delete %y of %L
gu: emboai  % jare regua %L

en: direction
gu: nireciö

en: distance to %m
gu: opɨta %m

en: else
gu: jokoräino

en: forever
gu: jekoavaei

en: forever if %b
gu: jekoavei añete %b

en: glide %n secs to x:%n y:%n
gu: sirɨrɨ %n arajaɨmiasigui x:%n y:%n

en: go back %n layers
gu: emondo jaɨkue kotɨ %n kapa reta

en: go to %m
gu: yaja %m

en: go to front
gu: emondo jovai kotɨ

en: go to x:%n y:%n
gu: yaja x:%n y:%n

en: hide
gu: eñomi

en: hide variable %v
gu: variable eñomi %v

en: if %b
gu: jare %b

en: if on edge, bounce
gu: opoopo oya ikupe kisere ramo

en: insert %s at %i of %L
gu: emoinge %s jese %i regua %L

en: item %i of %L
gu: itëe %i regua %L

en: join %s %s
gu: mboatɨ %s %s

en: key %k pressed?
gu: ¿tecra %k ñombiri?

en: length of %L
gu: ipukugue regua %L

en: length of %s
gu: ipukugue %s

en: letter %n of %s
gu: letra %n regua %s

en: list
gu:  tee guapia

en: looks
gu:  teko jeechaka

en: loud?
gu: ¿mbae jɨapu t¨ta ?

en: loudness
gu: mbae jɨapu ivorume

en: motion
gu: momɨi

en: motor direction %W
gu: motor isɨmbia %W

en: motor off
gu: motor ogue

en: motor on
gu: motor jendɨ

en: motor on for %n secs
gu: motor omoendɨ %n mokoia reta

en: motor power %n
gu: motor ipɨräta %n

en: mouse down?
gu: ¿anguya ñombiri?

en: mouse x
gu: anguyaraɨ ix

en: mouse y
gu: anguyaraɨ iy

en: move %n steps
gu: momɨri %n paso reta

en: next background
gu: irü jugua

en: next costume
gu: rovaɨru irü

en: not %b
gu: ani %b

en: operators
gu: operadore reta

en: pen
gu: kuatiapoa

en: pen down
gu: embogueyɨ kuatiapoa

en: pen up
gu: emboyupi kuatiapoa

en: pick random %n to %n
gu: oipotague mbapaka %n jare %n

en: play drum %D for %n beats
gu: embopu anguaraɨ %D yave %n koveapu reta

en: play note %N for %n beats
gu: nota mbopu %N yave %n koveapu reta

en: play sound %S
gu: jɨapu mbopu %S

en: play sound %S until done
gu: jɨapu mbopu %S jare eäro

en: point in direction %d
gu: povëe sɨmbia kotɨ %d

en: point towards %m
gu: povëe kotɨ %m

en: repeat %n
gu: mboaɨkuere %n

en: repeat until %b
gu: mboaɨkuereyeye %b

en: replace item %i of %L with %s
gu: eɨpoepɨ mbambae %i regua %L ndive %s

en: reset timer
gu: emboɨpiye coronometro

en: rest for %n beats
gu: kirïri %n pulsos

en: round %n
gu: mboapua %n

en: say %s
gu: ere %s

en: say %s for %n secs
gu: ere %s mokoia %n rupi

en: sensing
gu: sensore

en: sensor %h?
gu: ¿sensore %h jendɨ oï?

en: set %g effect to %n
gu: efeto mae  %g oï %n

en: set %v to %n
gu: mae %v oï %n

en: set instrument to %I
gu: temimbɨ mae %I

en: set pen color to %c
gu: kuatiapoa yɨgua mae %c

en: set pen color to %n
gu:  kuatiapoa yɨgua mae %n

en: set pen shade to %n
gu: kuatiapoa jembipeasɨ  mae oi %n

en: set pen size to %n
gu: kuatiapoa jeteka mae  %n

en: set size to %n%
gu: jeteka mae %n%

en: set tempo to %n bpm
gu: arire mae koveapu arajaimi rupi  %n ppm

en: set volume to %n%
gu: vorume mae %n

en: set x to %n
gu: x mae %n

en: set y to %n
gu: y mae %n

en: show
gu: echauka

en: show variable %v
gu: variabre echauka  %v

en: size
gu: aveigua

en: sound
gu: jɨapu

en: stamp
gu: mboseya

en: stop all
gu: emombita opaete

en: stop all sounds
gu: emombita opaete jɨapu

en: stop script
gu: emombɨta programa

en: switch to background %l
gu: eipoepɨ  jugua %l

en: switch to costume %l
gu: eipoepɨ rovaɨru %l

en: think %s
gu: pɨamongeta  %s

en: think %s for %n secs
gu: pɨamongeta  %s re %n arajaɨmiasɨ

en: timer
gu: koronometro

en: touching %m?
gu: ¿ambnopu aï %m?

en: touching color %C?
gu: ¿aipɨsɨ iyɨguape %C?

en: turn %n degrees
gu: = emboyere %n grado

en: variables
gu: variabre

en: volume
gu: vorume

en: wait %n secs
gu: eäro %n arajaɨmiasɨ

en: wait until %b
gu: eäro  regua  %b

en: when %k key pressed
gu: nombiri tecra %k

en: when %m clicked
gu: nombiri %m

en: when I receive %e
gu:  reipea rambueve %e

en: x position
gu: jenda jese x

en: y position
gu: jenda jese y

en: (empty)
gu: (mbaeti)

en: 1 script
gu: 1 programa

en: About Scratch
gu: regua Scratch

en: About this project:
gu: kuae proyeto regua

en: add comment
gu: emboyoapɨ miari

en: add comment here
gu: emboyoapɨ miari kuape

en: all
gu: apaete

en: and
gu: jare

en: Animation
gu: = mokɨrëɨ

en: any
gu: oipotague

en: Art
gu: Arte

en: background
gu: jugua

en: backgrounds
gu: jugua reta

en: Backgrounds
gu: Jugua reta

en: brightness
gu: overasɨ

en: Brush size:
gu: vorocha iyaveigua:

en: button
gu: motön

en: button pressed
gu: motön ñombiri

en: Camera
gu: Kamara

en: can rotate
gu: Korepoti mondo yepea

en: cancel
gu: emboepɨ

en: Cancel
gu: Emboepɨ

en: Choose a folder
gu: eiparavo karapeta

en: Choose new sprite from file
gu: eiparavo mbae pɨau archivogui

en: clean up
gu: eitɨo

en: Clear
gu: Eitɨo

en: Clear canvas
gu: Eitɨo rienso

en: Close and continue
gu: eñokenda jare emboɨpɨ

en: Close dialog?
gu: ¿opa eyapo miari?

en: Close paint editor?
gu: ¿eñokenda mbae iä iyapoa?

en: close port
gu: eñokenda puerto

en: Close sound recorder?
gu: ¿eñokenda garabadora jɨapu?

en: color
gu: mopϊra

en: Compress Images
gu: mbae iä momichi

en: Compress Sounds
gu: jɨapu momichi

en: Compress sounds and images
gu: mbae iä jare jɨapu momichi

en: Computer
gu: Köputarora

en: connected
gu: konetaro

en: Connecting to
gu: konetaro oï

en: Copy
gu: Embotïayova

en: costume
gu: rovaɨru

en: costumes
gu: rovaɨru reta

en: Costumes
gu: Rovaɨru reta

en: Could not read
gu: Ñande puereä ñamongeta

en: Could not read project; file may be damaged
gu: Ñandepuereä ñamongeta proyecto. Archivo oikomegua aramoi

en: Could not write file
gu: Ñande puereä yaikuatia archivo

en: Create account
gu: Eipea korepoti ñuvätu

en: Create an empty project
gu: Proyecto pɨau yeapo

en: Data sent. Waiting for response...
gu: Proyecto mondo... Repuata ñeäro...

en: delete
gu: mboai

en: Delete
gu: Mboai

en: Delete a list
gu: tee mboapɨa mboai

en: Delete a variable
gu: variabre mboai

en: Delete this background
gu: kuae jugua mboai

en: Delete this costume
gu: emboai kua rovaɨru

en: Delete this sound
gu: emboai kua jɨapu

en: Delete this sprite
gu: emboai kua mbaembae

en: Desktop
gu: kuatiakarenda

en: disable remote sensor connections
gu: konesione mondoo remota sensoregui

en: distance
gu: mombɨrɨgue

en: Documents
gu: tupapire reta

en: don't rotate
gu: aguiye eyerte

en: Don't Save
gu: aguiye eñuvatu

en: Done
gu: Jaema

en: down
gu: iguɨ

en: down arrow
gu: uɨ igue

en: drag to resize
gu: embotɨrɨrɨ aveigua reipoepɨ vaerä

en: drag to rotate
gu: embotɨrɨrɨ remboyere vaerä

en: draggable on website?
gu: ¿embotɨrɨrɨ web yepeape?

en: duplicate
gu: emoirï

en: Duplicate
gu: Emoirï

en: edge
gu: ikesɨ

en: Edit
gu: Yeekɨ

en: Ellipse tool (draw outlined or filled ellipse or circle)
gu: tembiporu elise regua (emoiä yapua, elise  iyere ani elise tɨnee)

en: enable remote sensor connections
gu: embokoneta sensore mbɨrɨ katu

en: Enter presentation mode
gu: eike rechauka vaerä

en: Eraser
gu: Mboaika

en: Eraser size
gu: mboaika iyaveigua

en: Error!
gu: mbaaguɨ

en: Examples
gu: jäange reta

en: Exit presentation
gu: ëe moro rechaukagui

en: Exit presentation mode
gu: ëe moro rechaukagui

en: export
gu: yeraja

en: Export Background
gu: jugua yeraja

en: Export Costume
gu: rovaɨru yeraja

en: Export failed
gu: mbaaguɨ yeraja

en: Export Sound
gu: jɨapu yeraja

en: Export Sprite
gu: mbaembae yeraja

en: export this costume
gu: kue rovaɨru yeraja

en: export this sound
gu: kuae jɨapu yeraja

en: export this sprite
gu: kuae mbaembae yeraja

en: Extras menu
gu: menú extra regua

en: Eyedropper tool (select a color)
gu: Gotero (para escoger color)

en: Failed:
gu: mbaaguɨ:

en: false
gu: añetete ä

en: File
gu: ñovatu

en: File not found
gu: mbaeti ñovatu

en: Fill tool (fill areas with color or gradient)
gu: tembiporu ñamotɨne

en: first
gu: yɨguapegua(pe)

en: fisheye
gu: pɨra jesa

en: Flash blocks (fast)
gu: emuendɨ cuatia reta

en: Flash blocks (slow)
gu: vegue

en: Flip horizontally
gu: eyere orizontare

en: Flip vertically
gu: eyere verticare

en: For all sprites
gu: opaete mbaembae peguarä

en: For this sprite only
gu: cuae mbae peguarä

en: Game
gu: ñuvanga

en: Get surprise sprite
gu: mbaembae yecharai

en: Get the last thing deleted
gu: ta ɨ kuete mbaembae yembai

en: Getting Started
gu: mbo ɨ p ɨ

en: ghost
gu: kañɨi

en: Go To Scratch Website
gu: yaja web rendape Scratch

en: grab screen region for new costume
gu: pätaya iregiö pɨau yeparavo

en: grab screen region for new sprite
gu: pätaya iregiö pɨau yeparavo mbaembae ipɨau pegua

en: Grow
gu: embotuicha

en: Grow sprite
gu: embotuicha mbaembae

en: hello
gu: keräi

en: Hello!
gu: ¡ keräi !

en: help
gu: mborɨ

en: Help
gu: Mborɨ

en: Help Page
gu: päu mborɨ pegua

en: Help Screens
gu: pätaya mborɨ pegua

en: Hide Motor Blocks
gu: motor ibloke eñomi

en: High (biggest)
gu: ivate (tuicha katuvae)

en: Hmm...
gu: mmm...

en: Home
gu: pricipare

en: Images compressed
gu: mbae iä momichiyaevae

en: import
gu: yeru

en: Import
gu: Yeru

en: Import an image on top of your current canvas
gu: mbae iä yeru rienso pɨau iarambo

en: Import Background
gu: jugua yeru

en: Import Costume
gu: rovaɨru yeru

en: Import Image
gu: mbae iä yeru

en: Import List
gu: tee regua yeru

en: Import Project
gu: proyeto yeru

en: import project
gu: proyeto yeru

en: Import Sound
gu: jɨapu yeru

en: Incompatible Scratch file format
gu: = jormato archivo yopoepɨ mbae

en: Is the folder read-only?
gu: ¿ karapetako ñemongeta vaeraiño ?

en: JPEG Quality (10-100)?
gu: kalida JPEG (10-100)

en: Language
gu: ñeeregua

en: large readout
gu: tuicha

en: last
gu: taɨkuegua

en: left
gu: asu

en: left arrow
gu: uɨ asu

en: length
gu: pukugue

en: light
gu: tembipe

en: Line tool (draw lines)
gu: tembiporu rinea pegua

en: List name?
gu: ¿tee mboguapɨa pegua ?

en: Low
gu: mbegue

en: Lowest (smallest)
gu: mbegue yaevae

en: Make a list
gu: mboapɨa pɨau

en: Make a variable
gu: variabre pɨau

en: Max:
gu: tuichavae:

en: meow
gu: mita ñee

en: Message name:
gu: mesaje ijee :

en: more
gu: yoapɨ

en: More tags:
gu: yoapɨ etiketa reta :

en: mosaic
gu: mosaiko

en: mouse x:
gu: x anguyagui :

en: mouse y:
gu: y anguyagui :

en: mouse-pointer
gu: anguya ipovëeka

en: Move
gu: momɨi

en: Music
gu: ñemongoi

en: My Projects
gu: che proyeto retya

en: new
gu: pɨau

en: New
gu: Pɨau

en: New background:
gu: Jugua pɨau :

en: New costume:
gu: rovaɨru piau :

en: New file name?
gu: archivo pɨau jee:

en: New Filename:
gu: archivo pɨau jee

en: New sound:
gu:  jɨapu piau:

en: New Sprite
gu: mbaembae pɨau

en: New sprite:
gu: mbaembae pɨau :

en: No
gu: mbaetɨ

en: No MIDI ports currently available.
gu: meteiäve puerto  MIDI yeporu vaerä

en: No motion blocks
gu: mbaetɨ boloke momɨi pegua

en: no scripts
gu: mbaeti programa reta

en: No serial ports found
gu: meteiäve puerto serial yeporu vaerä

en: No variables.
gu: mbaeti varibre.

en: Normal
gu: jaekaviño

en: normal readout
gu: jaekaviño

en: Off
gu: ogϋe

en: OK
gu: yepota

en: On
gu: jendɨ

en: only face left-right
gu: emae asu – akatu kotɨño

en: Open
gu: eipea

en: Open a Scratch project
gu: eipea proyeto regua Scratch

en: Open Project
gu: eipea proyeto

en: or
gu: oka

en: Paint
gu: mboyɨgua

en: Paint Editor
gu: mboyɨgua yapoa

en: Paint new sprite
gu: Emboyɨgua mbaembae pɨau

en: Paintbrush
gu: yiguaka/motika

en: Password:
gu: tee ñomika:

en: Percent? (100 gives original size)
gu: ¿ porsentaje? (100 da tamaño original)

en: Pictures
gu: mbae iä

en: pixelate
gu: pixelizar

en: play
gu: yepɨsɨ

en: Please enter a number
gu: Eɨ̃rumi eñono mbapaka

en: Position the cross-hair to set the rotation center
gu: Ajustar punto de rotación

en: Preparing project...
gu: yapo proyeto...

en: Project author:
gu: proyeto iyapoa:

en: Project name
gu: proyeto jee

en: Project Notes
gu: yekuatia proyeto regua

en: Project notes
gu: yekuatia proyeto regua

en: Project uploaded.
gu: Proyeto voɨtayae.

en: Projects
gu: proyeto reta

en: Quit
gu: ñemombo

en: Quit Scratch
gu: ñemombo Scratch

en: Reading
gu: Leyendo

en: record
gu: yepɨsɨ

en: Record
gu: Yepɨsɨ

en: recording
gu: ñeepɨsɨ

en: Rectangle tool (draw outlined or filled rectangle or square)
gu: tembiporu pɨpuku reta regua(emboiä iyere ani ramo pɨyovake jare pɨpuku itɨnëe)

en: Redo
gu: eyapo pɨauye

en: Reference Guide
gu: rejerencia emombeu

en: Remote sensor connections enabled
gu: konesione sësore remot iyepa

en: Remove viewer from stage
gu: esenario yechauka ñepïro

en: resistance
gu: mɨräta

en: resize this sprite
gu: kue mbaembae emɨredimesiona

en: reverse
gu: jovaicho

en: right
gu: akatu

en: right arrow
gu: uɨ akatu

en: Rotate clock-wise
gu: yere arajaɨka imanesiya kotɨ

en: Rotate counter-clock-wise
gu: yere arajaɨka imanesiya jovaicho kotɨ

en: rotate this sprite
gu: emboyere kua mbaembae

en: Rotation degrees?
gu: ¿garado iyuereka regua?

en: Save
gu: ñuvatu

en: Save a copy of the current project
gu: proyeto ikopia ñuvatu

en: Save As
gu: eñuvatu  rami

en: Save changes before quitting?
gu: ¿yepoepɨ ñovatu ndei rëe mbove ?

en: Save failed
gu: ñuvatu kaviä

en: save picture of scripts
gu: mbae iä ñuvatu programagui

en: save picture of stage...
gu: mbae iä ñuvatu esenariogui ...

en: Save Project
gu: proyeto ñuvatu

en: Save Scripts Snapshot
gu: mbae iä ñuvatu programagui

en: Save Stage Shot
gu: mbae iä ñuvatu esenariogui

en: Save the current project
gu: eñuvato proyeto añave pegua

en: Save the current project?
gu: ¿eñuvato proyeto añave pegua ?

en: Save this project
gu: eñuvatu kua proyeto

en: Scripts
gu: Programa reta

en: select serial/USB port
gu: yeparavo  puerto serial/USB

en: Select tool (move, modify, or delete selection)
gu: tembiporu yeparavo pegua (momɨi, yepoepɨ ani yemboai yeparavo)

en: Set costume center
gu: sëtoro rovaɨru yeparavo

en: Set language
gu: ñeeregua yepoepɨ

en: Set rotation center
gu: kïta rotasiö regua yepoepɨ

en: Set Single Stepping
gu: yamboɨpɨ yaecha paso reta

en: set slider min and max
gu: yeparavo minimo jare masimogui iderisaror

en: Share
gu: Pävereve

en: Share this project
gu: Yaecha proyeto pävereve

en: Share This Project Online
gu: yaecha kua proyeto pävereve rinea rupi

en: Show Motor Blocks
gu: motor ibloke yechauka

en: show ScratchBoard watcher
gu: variable ScratchBoard jechauka

en: Shrink
gu: momichi

en: Shrink sprite
gu: mbaembae momichi

en: Simulation
gu: ñejäanga

en: Single-step speed?
gu: ɨmambae

en: slider
gu: derisaror

en: Slider range:
gu: varor irango:

en: Sound quality:
gu:  jɨapu ikavivae:

en: Sound Recorder
gu: jɨapu pɨsɨka

en: Sounds
gu: jiapu

en: Sounds compressed
gu: jɨapu ñemomichiraɨ

en: space
gu: epacio

en: Sprite
gu: mbaembae

en: Sprites
gu: mbaembae reta

en: sqrt
gu: pɨyovake trapo

en: Stage
gu: esenario

en: Stage selected:
gu: esenario yeparavo:

en: Stamp tool (select area, then stamp copies of it)
gu: seyo (eiparavo pɨrambojäa jare emboseya)

en: Start green flag scripts
gu: emboɨpɨ programa mandera jovi

en: Start Single Stepping
gu: eecha paso reta imbosɨrɨ

en: stop
gu: mombɨta

en: Stop everything
gu: opaete pegua

en: Stop Single Stepping
gu: emombɨta paso reta ñapea

en: Story
gu: tekoporegua

en: Support Site
gu: soporte isitio regua

en: Switch colors
gu: yɨgua reta iyopoepɨ

en: Switch to full stage
gu: eipoepɨ esenariope opaete

en: Switch to presentation mode
gu:  eipoepɨ moro presëtaciöpe

en: Switch to small stage
gu: eipoepɨ esenariope michivape

en: Tags:
gu: etiketa reta:

en: Text tool (edit text layer)
gu: tembiporu texto regua(eki texto ipire )

en: That variable name is already in use
gu: jokue tee oyeporuma oï

en: that way
gu: jokuaermo

en: The file name already exists. Overwrite existing file?
gu: archivo jee oimema?

en: thing
gu: mbaembae

en: this way
gu: jokuaermo

en: tilt
gu: emboɨkɨ

en: true
gu: añetëte

en: Turbo speed
gu:  turbo ñeakua

en: turn into new sprite
gu: eipoepɨ mbaembae pɨaupe

en: Undelete
gu: opa emoai ñemboaivae

en: Undo
gu: emoai

en: up
gu: ɨvate

en: up arrow
gu: uɨ̃ ɨvate

en: Updating thumbnails
gu: michiraɨvae reta moroɨ̃sa

en: Upload succeeded!
gu: Proyecto mondoa!

en: Upload to Scratch Server
gu: emondo servidorpe Scratch

en: Uploading
gu: amondo aï

en: Variable name?
gu: ¿ Variable jeepa?

en: View on stage
gu: yechauka esenariope

en: What's your name?
gu: mbaenungapa jee?

en: whirl
gu: Kusumirüu

en: world
gu: ara

en: Write Multiple Project Summaries
gu: resume yeapo jeta proyetogui

en: Write Project Summary
gu:  resume yeapo proyetogui

en: Yes
gu: jare

en: Your project is now online at
gu: proyeto oï nirësio webpe

en: Your Scratch website login name:
gu: ndere usuario pagina webpe  de Scratch:

en: Zoom in
gu: erökoi

en: Zoom out
gu: erosɨrɨ

en: Accordion
gu:  akörnio

en: Acoustic Bass
gu:  vegue oyendu

en: Acoustic Bass Drum
gu:  veguemi mombo

en: Acoustic Grand
gu:  piano ikora akütiko

en: Acoustic Snare
gu:  angua raɨ yendu

en: Agogo
gu: Agogó

en: Alto Sax
gu:  sasojö

en: Applause
gu:  yepopete

en: Bagpipe
gu: Gaita

en: Baritone Sax
gu:  sasojö varitono

en: Bass Drum 1
gu:  mombo metei

en: Bassoon
gu:  jago

en: Bird Tweet
gu:  piara pajarogui

en: Blown Bottle
gu:  voteya peyu

en: Brass Section
gu:  metare jenda

en: Breath Noise
gu:  ñepüe jɨapu

en: Bright Acoustic
gu:  piano akütiko overavae

en: Cello
gu: Violonchelo

en: Chinese Cymbal
gu: Platillo Chino

en: Choir Aahs
gu: Coro de aahs

en: Church Organ
gu: órgano tupao pegua

en: Clarinet
gu: Clarinete

en: Closed Hi-Hat
gu: charle ñokenda

en: Contrabass
gu: Contrabajo

en: Cowbell
gu: käpami

en: Crash Cymbal 1
gu: Platillo crash 1

en: Crash Cymbal 2
gu: Platillo crash 2

en: Distortion Guitar
gu: ngitara ipukaviä

en: Drawbar Organ
gu: Órgano Hammond

en: Dulcimer
gu: Dulcémele

en: Electric Bass (finger)
gu: Bajo eléctrico (dedos)

en: Electric Bass (pick)
gu: Bajo eléctrico (uña)

en: Electric Clean Guitar
gu: Guitarra eléctrica clara

en: Electric Grand
gu: Piano eléctrico grande

en: Electric Jazz Guitar
gu: Guitarra eléctrica jazz

en: Electric Muted Guitar
gu: Guitarra eléctrica sordina

en: Electric Piano 1
gu: Piano eléctrico 1

en: Electric Piano 2
gu: Piano eléctrico 2

en: Electric Snare
gu: Tambor electrónico

en: English Horn
gu: Corno inglés

en: FX 1 (rain)
gu: Efecto 1 (lluvia)

en: FX 2 (soundtrack)
gu: Efecto 2 (banda sonora)

en: FX 3 (crystal)
gu: Efecto 3 (cristal)

en: FX 4 (atmosphere)
gu: Efecto 4 (atmosférico)

en: FX 5 (brightness)
gu: Efecto 5 (brillo)

en: FX 6 (goblins)
gu: Efecto 6 (duendes)

en: FX 7 (echoes)
gu: Efecto 7 (ecos)

en: FX 8 (sci-fi)
gu: Efecto 8 (ciencia ficción)

en: Fiddle
gu: Violín celta

en: Flute
gu: Flauta

en: French Horn
gu: Corno francés

en: Fretless Bass
gu: Bajo sin trastes

en: Glockenspiel
gu: timbre ñuvanga pegua

en: Guitar Fret Noise
gu: Trasteo de guitarra

en: Guitar Harmonics
gu: Armónicos de guitarra

en: Gunshot
gu: mboka jɨapu

en: Hand Clap
gu: yepopete

en: Harmonica
gu: Armónica

en: Harpsichord
gu: Clavicémbalo

en: Helicopter
gu: erikotero

en: Hi Bongo
gu: Bongó agudo

en: Hi Wood Block
gu: Cajita china aguda

en: Hi-Mid Tom
gu: Tom medio-agudo

en: High Agogo
gu: Agogó agudo

en: High Floor Tom
gu: Tom de suelo agudo

en: High Timbale
gu: Timbal agudo

en: High Tom
gu: Tom agudo

en: Honky-Tonk
gu: Piano de cantina

en: Lead 1 (square)
gu: tenondegua metei (onda cuadrada)

en: Lead 2 (sawtooth)
gu:  tenondegua mokoi (diente de sierra)

en: Lead 3 (calliope)
gu:  tenondegua mboapɨ (órgano de vapor)

en: Lead 4 (chiff)
gu:  tenondegua irundɨ (siseo órgano)

en: Lead 5 (charang)
gu:  tenondegua pandepo (charango)

en: Lead 6 (voice)
gu:  tenondegua ova (voz)

en: Lead 7 (fifths)
gu:  tenondegua chiu (quintas)

en: Lead 8 (bass+lead)
gu:  tenondegua ova (bajo y melodía)

en: Long Guiro
gu: Güiro largo

en: Long Whistle
gu: Silbato largo

en: Low Agogo
gu: Agogó grave

en: Low Bongo
gu: Bongó grave

en: Low Conga
gu: Conga grave

en: Low Floor Tom
gu: Tom de seulo grave

en: Low Timbale
gu: Timbal grave

en: Low Tom
gu: Tom grave

en: Low Wood Block
gu: Cajita china grave

en: Low-Mid Tom
gu: Tom medio-grave

en: Melodic Tom
gu: Timbala melódica

en: Music Box
gu: Caja de música

en: Mute Cuica
gu: Cuica sorda

en: Mute Hi Conga
gu: Conga aguda sorda

en: Mute Triangle
gu: Triángulo sordo

en: Muted Trumpet
gu: Trompeta con sordina

en: Nylon String Guitar
gu: Guitarra española

en: Open Cuica
gu: Cuica suelta

en: Open Hi Conga
gu: Conga aguda suelta

en: Open Hi-Hat
gu: Charles abierto

en: Open Triangle
gu: Triángulo suelto

en: Orchestra Hit
gu: Éxito de orquesta

en: Orchestral Strings
gu: Cuerdas de orquesta

en: Overdriven Guitar
gu: Guitarra saturada

en: Pad 1 (new age)
gu: jugua metei (nueva era)

en: Pad 2 (warm)
gu: jugua mokoi (cálido)

en: Pad 3 (polysynth)
gu: jugua mboapɨ (polisintetizador)

en: Pad 4 (choir)
gu: jugua irundɨ (coro)

en: Pad 5 (bowed)
gu:  jugua pandepo (de arco)

en: Pad 6 (metallic)
gu:  jugua ova (metálico)

en: Pad 7 (halo)
gu: jugua chiu (halo)

en: Pad 8 (sweep)
gu: jugua juri (barrido)

en: Pan Flute
gu: Flauta de pan

en: Pedal Hi-Hat
gu: Charles pedal

en: Percussive Organ
gu: Órgano percusivo

en: Piccolo
gu: Flautín

en: Pizzicato Strings
gu: Cuerdas pizzicato

en: Recorder
gu: Flauta dulce

en: Reed Organ
gu: Armonio

en: Reverse Cymbal
gu: pratiyo jovaigua

en: Ride Bell
gu: Campana de platillo guía

en: Ride Cymbal 1
gu: Platillo guía 1

en: Ride Cymbal 2
gu: Platillo guía 2

en: Rock Organ
gu: Órgano de rock

en: Seashore
gu: Playa

en: Short Guiro
gu: Güiro corto

en: Short Whistle
gu: Silbato corto

en: Side Stick
gu: Golpe lateral

en: Sitar
gu: Sitara

en: Slap Bass 1
gu: Bajo golpeado 1

en: Slap Bass 2
gu: Bajo golpeado 2

en: Soprano Sax
gu: Saxofón soprano

en: Splash Cymbal
gu: Platillo splash

en: Steel Drums
gu: Tambores metálicos

en: Steel String Guitar
gu: Guitarra acústica

en: String Ensemble 1
gu: Conjunto de cuerdas 1

en: String Ensemble 2
gu: Conjunto de cuerdas 2

en: Synth Bass 1
gu: Bajo sintetizado 1

en: Synth Bass 2
gu: Bajo sintetizado 2

en: Synth Drum
gu: Percusión sintetizada

en: Synth Voice
gu: Voz sintetizada

en: SynthBrass 1
gu: Metales sintetizados 1

en: SynthBrass 2
gu: Metales sintetizados 2

en: SynthStrings 1
gu: Cuerdas sintetizadas 1

en: SynthStrings 2
gu: Cuerdas sintetizadas 2

en: Taiko Drum
gu: Tambor Taiko

en: Tambourine
gu: Pandereta

en: Tango Accordion
gu: Bandoneón

en: Telephone Ring
gu: Timbre de teléfono

en: Tenor Sax
gu: Saxofón tenor

en: Timpani
gu: Timbales

en: Tinkle Bell
gu: Campanilla

en: Tremolo Strings
gu: Cuerdas con trémolo

en: Trombone
gu: Trombón

en: Trumpet
gu: Trompeta

en: Tubular Bells
gu: Campanas tubulares

en: Vibraphone
gu: Vibráfono

en: Vibraslap
gu: Trafaplás

en: Violin
gu: Violín

en: Voice Oohs
gu: Voz de ooos

en: Whistle
gu: Silbato

en: Woodblock
gu: Caja china

en: Xylophone
gu: Xilófono
